Mi az a mondat, ami szerinted sokkal többet elárul rólad, mint az, hogy mivel foglalkozol?
Az, hogy alkotóművészként és magánemberként is az a célom, hogy a lehető legközelebb kerüljek a saját igazságomhoz, ami a legfontosabb és a legnehezebb is.
Ha ki kellene emelned egy szerepet vagy egy szakmai fordulópontot, ami extrán meghatározó volt – emberileg vagy művészileg –, melyik lenne?
Hálás lehetek azért, hogy a színészi karrierutamban olyan szerepeket kaptam, amelyekben minden szereppel tudtam fejlődni a következő karakterre. Például a Trojkás időszakban az Anna Kareninában Kitty szerepével kezdtem, majd a szerepeim által az évek alatt Dogville Grace karakteréig fejlődött ez az ív. Ehhez az is kell, hogy az ember megtalálja azokat a rendezőket, akik tudnak benne így gondolkodni. Soós Attila, a Trojka Színházi Társulás vezetője az egyik ilyen fontos alkotótársam.
A közönség általában az előadásokat, a premiert vagy a sikereket látja. Mi volt az a láthatatlan munka és belső folyamat, ami az elmúlt években a felszín alatt zajlott nálad?
Két éve visszavonultam a színháztól, komoly kiégéssel szembesültem, és szerettem volna „meggyógyulni” ebből. A munkánk során a testünkkel, az idegrendszerünkkel dolgozunk, a regeneráció és a visszatöltés nagyon fontos. Ráadásul rengeteget dolgoztam, amiért hálás voltam, de nem tudtam visszatöltekezni olyan ütemben, amilyen gyorsan kaptam az újabb és újabb feladatokat, amelyekre nem tudtam nemet mondani. Nem könnyű nemet mondani egy olyan pályán, ahol akkor dolgozunk, amikor minket választ valaki, egy rendező vagy egy produkció. Sikeres színházi pályát hagytam ott bizonytalan időre, de fontos felismerni, hogy a siker nem egyenlő a boldogsággal. Komoly önmunkán vagyok túl, és úgy érzem, készen állnék visszaszállni a pályára, de már sok mindent másképp csinálnék.
Miközben kívülről sokak számára úgy tűnhetett, hogy visszavonultál, valójában egy másik alkotói folyamatban voltál jelen. Merre vitt ez az időszak?
Tényleg nem voltam alkotói tevékenység nélkül, hiszen megírtunk egy filmforgatókönyvet a párommal, Budavári Balázzsal, és úgy néz ki, film is lesz belőle. Tehát most úgy tűnhet, hogy épp nem vagyok művészileg aktív, mert nem állok színpadon, pedig óriási amplitúdókat jártam be az írásban, csak az nem olyan „hangos”.
Van olyan tárgy, rutin vagy hobbi a mindennapjaidban, ami kapaszkodó egy intenzív időszakban, akár mentálisan, akár fizikailag?
Az elmúlt két évben megismerkedtem egy meditációs technikával a Vipassana Magyarországi Alapítványon keresztül. Elmentem egy tíznapos néma elvonulásra, ahol komoly napirend mellett és a nemes csend betartásával, izoláltan a külvilágtól és mindenféle kontakttól mentesen napi tizenvalahány órában meditációt gyakoroltam.
Ez egy önkéntes alapon működő elvonulás, nem fancy, drága instatábor, ahol pihengetünk meg wellnesselünk, hanem tisztán a metodikára fókuszál, alapkomforttal. Ezzel olyan szintre jutottam, hogy mára már minden külső segítség nélkül, bárhol, bármikor tudok meditálni, ami nekem nagy segítség, hogy közelebb kerüljek a saját igazságomhoz, ami a legfontosabb és a legnehezebb is.
Mik azok a darabok a fürdőszobapolcodon vagy a táskádban, amik mindig veled vannak, és akár egy hosszabb forgatási napon is beveted őket?
Lényegében csak munka során sminkelek, forgatás vagy fotózás alkalmával, az életben szinte mindig smink nélkül létezem. Ha eseményre vagyok hivatalos, akkor is maximum a szemöldökömet igazítom ki, és a számra teszek egy kis szájszínt.
Arra törekszem, hogy az arcom önmagában „elég legyen” a megjelenéshez. Ezért az, hogy mit használok az arcomra, lényegi kérdés. Amióta tesztelem a Matter of Fact termékeket, a nappali és az éjszakai hidratálót mindenhová viszem magammal, a szérumot pedig kiporciózom a napokra, amikor elutazom, és az is jön velem. Na meg a fényvédő!
Nem vagyok márkafanatikus, a hatékonyság érdekel. Például egy ezerforintos szájbalzsam most a kedvenc ajakápolóm.